aplikator etykiet

Ze względu na wdrożenie zaawansowanych technologii wykształciły się aplikatory etykiet, które charakteryzują się wręcz znakomitą czułością nakładania, np. krawatek, ale także tempem urzeczywistniania tej czynności. Przez wiele lat doskonalono aplikatory etykiet i technologie nakładania etykiet. Dzisiaj rynkowym potentatem jest przykładowo P. E. Labellers, którego maszyny etykietujące przybyły dzięki firmie Ultrapak do Polski.

Typy etykieciarek

Dzisiaj lista maszyn etykietujących obejmuje następujące etykieciarki: Rollmatic, Futura, Futura Top, Rotaxa, Maya, Splendid, Roll-Line oraz Pratica. Wszystkie wymienione stosują do nanoszenia banderoli i koloratek odmienny rodzaj technologii. Przykładowo Rollmatic przystraja butelki szklane przy użyciu kleju termotopliwego, Splendid nakłada papierowe banderole na opakowaniach o walcowatym kształcie, zaś Rotaxa zakłada banderole w postaci litery „U” i „L” na górną część butelek z napojami alkoholowymi. Aplikatory etykiet uzbrojone są w: zduplikowane śruby wejściowe, śruby rozdzielające, karuzelę centralną, systemy do wyrównywania opakowań. Nie można zakwestionować głównego atrybutu etykieciarek, czyli ich przyjaznych kształtów, poprzez które uproszczone zostało wejście do maszyny, a operator jest bardziej bezpieczny.

Innowacje w aplikowaniu etykiet

Nowością w zakładaniu etykiet jest technika Adhesleeve, która całkowicie ogranicza korzystanie z termotopliwych klejów, grubych etykiet, rozpuszczalników oraz obracających się w różnych kierunkach noży. Dużą pomocą w toku etykietowania są układy orientacji optycznej, które wykorzystuje się do jego monitorowania. W tym miejscu przedstawić należy: kamery, fotokomórki i sensory światłowodowe. W etykietowaniu korzysta się także inne techniki: cold-glue, hot-melt, self-adhesive, sleeve, roll-fed bądź mieszane. Zaś przedsiębiorstwo Cosmopack ma w katalogu maszyn etykietujących nowej generacji aplikatory do nanoszenia koloratek, krawatek i kieliszków na szyjkę opakowania. Zaopatrzone są w dodatkowy schowek. Tak samo istotną możliwością jest dołączenie do wybranej etykieciarki funkcji dozowania kleju termotopliwego. Jest on w stanie zagwarantować, że etykieta nie przesunie się ani nie opuści szyjki opakowania. Osiągalne są takie warianty etykieciarek: etykieciarki COSMO-CNL300, aplikatory COSMO-CNL400 i aplikatory COSMO–TL. W pierwszym przypadku maszyna zakłada ozdobne kołnierzyki i kieliszki na butelki w dwóch typach: szklane i plastikowe, druga – wyposażona jest w automatyczną synchronizację sięgania kołnierzy i ich zwalniania, zaś ostatni – nanosi nawet wyjątkowo grube kołnierzyki na butelki. Cosmopack ma w swojej ofercie również hand roboty, miksery, rozdzielacze oraz bufory dynamiczne.

Strona używa plików cookies
Ok